Czy fotowoltaika jest opłacalna.
Pewnie zastanawiasz się nad tym, jak to możliwe, że tyle osób decyduje się na zakup elektrowni słonecznej, a Ty masz wątpliwości czy nawet głębokie przekonanie że to się nie opłaca.
„Przecież u nas nie ma tylu słonecznych dni jak w krajach południowych.”
„Co chwilę pada deszcz, występuje duże zachmurzenie, zima jest długa”
a jednak szybko przybywa użytkowników instalacji, wiele firm oferuje fotowoltaikę i zachęca do zakupu, no to jak to jest z tym naprawdę?
Myślisz że wszyscy oszukują i wciskają ludziom to czego nie chcą? Że ci co już kupili instalacje zrobili to bezmyślnie? Hmm, a myślałeś dlaczego w krajach Europy Zachodniej jest kilkakrotnie więcej instalacji niż u nas? Czy w Berlinie jest więcej słońca lub są tańsze instalacje?
Wiesz co jest kluczowe? Nie dni słoneczne czy bezchmurne a światło dzienne.
Liczy się suma energii produkowana przez taką elektrownię przez cały rok. Dlatego wszelkie szacunki czy kalkulacje należy rozpatrywać w okresie co najmniej rocznym, gdzie przyjmuje się średnie wartości w kilowatogodzinach. Czasem elektrownia słoneczna wyprodukuje nieco mniej lub więcej prądu, a to już nie ma większego wpływu na decyzję, bo to kwestia 1-2 lat wcześniej czy później kiedy wydatek na tą inwestycję się zwróci. Dokładne obliczenia można uzyskać w specjalistycznym programie, który projektuje i oblicza zapotrzebowanie na energię, wydajność urządzeń i bierze pod uwagę średnie nasłonecznienie w zależności od położenia geograficznego czy inne warunki użytkowania instalacji (miejsce montażu, kąt pochylenia, zacienienia, parametry zastosowanej elektroniki). Jednak przy tak długofalowej inwestycji, na lata nie ma to chyba tak wielkiego znaczenia dla podjęcia decyzji czy to się w ogóle opłaca.
Bo opłaca się, jeśli zrobi się to w sposób przemyślany.
Myślisz sobie – nie ma mnie w ciągu dnia w domu, więc nie wykorzystam energii ze słońca, bo potrzebuję jej wieczorem, kiedy już tej energii elektrownia słoneczna nie produkuje.
BILANSOWANIE ENERGII
Mam dla ciebie dobrą informację, otóż wprowadzono przepisy, pewien mechanizm, który pozwala na to, iż ta energia produkowana w ciągu dnia zostaje „zmagazynowana” w sieci energetycznej. Mówiąc dokładniej, będziesz miał zamontowany w domu licznik energii tzw. dwukierunkowy.
Licznik zlicza energię, którą produkuje twoja elektrownia.
Załóżmy, że w ciągu roku licznik naliczył 5000kWh energii wyprodukowanej ze słońca, nalicza on również energię, którą pobrałeś na swoje potrzeby z sieci energetycznej, z tym że ta energia z sieci energetycznej jest tylko zużyta w czasie kiedy twoja instalacja nie pracowała, bo kiedy pracuje (wytwarza prąd), korzystasz z tej energii za darmo, w pierwszej kolejności.
Kiedy zużyjesz tylko 1000kWh z energii wyprodukowanej ze słońca, a instalacja wyprodukuje nadwyżki i prześle je do sieci energetycznej, a licznik naliczy np. 3000kWh, to możesz rozliczyć (zbilansować) w okresie rozliczeniowym około 80% tej ilości (przy instalacji o mocy do 10kWp), czyli 2400kWh.
Przykładowo twoje roczne dotychczasowe zużycie energii w domu wynosiło 4400kWh (zapłaciłeś 2800zł za rachunki).
Po zakupie instalacji, twoja instalacja 6kW wyprodukuje rocznie ok. 5500kWh, z czego możesz odebrać z sieci 80% czyli 4400kWh.
Z powyższego wynika że pełne twoje zapotrzebowanie na energię zostało całkowicie pokryte przez instalację słoneczną.
Oczywiście rozpatrujemy to w teoretyczny sposób, zakładając że cała energia z instalacji została przesłana do sieci energetycznej, jest to możliwe w sytuacji kiedy nie masz poboru w ciągu dnia (nie ma nikogo w domu przez dzień tylko w nocy) 🙂
Dla instalacji o mocy od 0 do 10 kW obowiązuje wskaźnik 1:0,8 (czyli bilansowanie energii pozwala na odbiór 80% tej zmagazynowanej energii)
Dla instalacji o mocy powyżej 10 kW wskaźnik ten to 1:0,7.
Warto przemyśleć i zaprojektować dobrze moc instalacji ( przeanalizować zużycie energii elektr)
- czy masz w domu już wszędzie żarówki LED czy jeszcze takie mało energooszczędne
- czy zamierzasz dokupić jakiś sprzęt RTV AGD, a może wymienić na nowszy typ
- czy ilość mieszkańców przez następne lata się zmniejszy lub zwiększy
- czy zamierzasz zmienić coś w ogrzewaniu c.w.u. i c.o, może warto zastosować grzałki, rekuperator, klimatyzację, pompy ciepła skoro będziesz mieć darmowy prąd?
- Co jeszcze może wpłynąć na zużycie czy oszczędności teraz czy w przyszłości?
Te informacje warto rozważyć podczas tworzenia audytu i projektu dla nowej instalacji fotowoltaicznej